Bydlení začíná parcelou: jak vybrat tu správnou?

Dobře zvolená parcela je základem spokojeného bydlení na celý život. A ačkoli rozhodnutí postavit si svůj dům „na zelené louce“ představuje velký krok, mělo by jít v první řadě o investici, která se vám několikanásobně vrátí. Jak postupovat při výběru pozemku pro domov vašich snů?

bg-page-domy-f1

Než začnete stavět

Stejně jako u všech ostatních nemovitostí je také u pozemku alfou i omegou lokalita. Při hledání ideálního místa pro stavbu vašeho nového domova se zaměřte na místní infrastrukturu a celkovou občanskou vybavenost okolí parcely. Než učiníte konečné rozhodnutí, zvažte veškerá pro a proti související s lokalitou: díky parcele na venkově sice můžete ušetřit část rozpočtu, nejbližší zdravotní středisko či škola ale mohou být až desítky kilometrů vzdálené. Čeho si při výběru parcely dále všímat, aby vše bylo přesně podle vašich představ?

Dostupnost i klid

Dobrá dopravní dostupnost je klíčová, zaměřte se ale i na to, jak rušný je provoz na komunikacích v okolí parcely. Někdy právě hlučnost či vyšší prašnost blízké hlavní silnice mohou mít vliv na nižší cenu pozemku, ta se však v tomto případě opravdu nevyplácí. Nejlepším řešením je seznámit se s prostředím parcely důkladně osobně – navštívit ji před koupí v různých denních dobách, v dopravní špičce i mimo ni.

Poznejte svou parcelu

Prověřte předem, zda se poblíž vašeho pozemku neplánuje další výstavba, která by mohla změnit charakter lokality. Výhodu nabízejí parcely, jež jsou součástí větších rezidenčních projektů. U nich jsou zpravidla plány developerů do budoucna předem známé a vyhnete se tak případným nepříjemným překvapením. Další cestou, jak se dozvědět více, je prozkoumat územní plán, anebo se obrátit na místní úřad.

Dostatek prostoru

Pokud plánujete postavit rodinný domek, budete potřebovat minimálně 600 až 800 metrů čtverečních. Vezměte v potaz také pravidlo poměru zastavěné plochy k celkové výměře pozemku: obecně by měl být zastavěn z 30 %. Doporučuje se výběr obdélníkového pozemku s jednou stranou u příjezdové komunikace, který umožňuje postavit samostatný dům s dostatečným odstupem od sousedů i třeba prostorem pro garáž. Ideální jsou pro to parcely širší než 15 metrů.

Napojeno na sítě

Napojení pozemku na inženýrské sítě je nesporným benefitem, díky kterému ušetříte spoustu času
i práce. Zaměřte se na dostupnost přípojky elektřiny, plynu, kanalizace či telekomunikačních sítí. Pokud neplánujete vlastní studnu, ověřte, zda se lze v dané lokalitě připojit k veřejnému vodovodu.

Parcely s vlastní infrastrukturou a napojením na inženýrské sítě v různých velikostech v poklidném, bezpečném zázemí a zeleni aktuálně najdete i v naší nabídce.