Bydlení jako investice? Skvělá volba!

Asi každý, kdo disponuje určitými finančními prostředky, dojde dříve či později do fáze, ve které bude řešit, do čeho a jak je investovat. A samozřejmě když své peníze jednou investujete, budete chtít, aby se vám tento krok vyplatil. Čtěte dál a dozvíte se, proč je vhodná investice právě do bydlení.

modransky-haj_rodinne-domy-3

Lepší hypotéka v hrsti než nájem na střeše

Dovolíme si parafrázovat známé úsloví říkající, že je lepší se spokojit se skromnější, dosažitelnou alternativou než sázet na výnosnější, ale nejistý výsledek. Jak to platí v našem případě? Na trhu jsou v současnosti byty k pronájmu nedostatkovým zbožím, ty kvalitní se stávají téměř luxusním statkem. Z tohoto důvodu se ceny za jejich pronájem, a to především ve velkých městech, rapidně zvyšují. Částka za nájem bytu v dispozicích například 3+1, který by poskytl pohodlné zázemí celé rodině, se následně může vyšplhat až do závratných výšek. Kam ale tyto peníze putují? Uvidíte je ještě někdy? Vrátí se vám? Odpověď je jednoznačná: Ne. Pokud se ale rozhodnete pro koupi nemovitosti s hypotékou, kterou pak měsíčně splácíte sumou srovnatelnou s výší nájmu, víte, že investuje své peníze do svého.

Riziko? Ne, díky

Opět se odvolejme na výši cen nemovitostí. Od roku 2012 pravidelně stoupají, a i když to vypadá, že se tempo jejich růstu do dalších let zmírní, budou se s velkou pravděpodobností zvyšovat stále. Porovnejme investici do nemovitostí s jejími alternativami: do akcií a do zlata. Oba trhy, ať už finanční nebo komoditní, jsou daleko častěji vystavovány kolísání a propadům. Jakmile k propadu na trhu dojde, je jen otázkou času, kdy se daných statků investoři zbaví. Naopak potřeba bydlet zůstává, ať už je stav trhu jakýkoli, a tedy volatilita nemovitostního trhu je o poznání nižší. Zároveň investice do nemovitostí přináší vyšší zhodnocení než bankovní vklady. Proto nemovitosti představují poměrem riziko/výnos atraktivní investici – a to i pro individuální investory.

Kde do bydlení investovat

Volba ideálního bydlení bude vždy především individuální, přesto jsou zde jednoduchá základní vodítka, jak investici opravdu zhodnotit. V první řadě jde o lokalitu – čím blíže centrům velkých měst, tím lepší lze předpokládat infrastrukturu i občanskou vybavenost v okolí nemovitosti, což eliminuje finanční i časové náklady spojené s dojížděním. Dalším kritériem je cena jako taková – porovnejte možnosti ve vybrané lokalitě a dobře zvažte alternativy, zejména s přihlédnutím k nutnosti dalších stavebních úprav v bytě či domě. Nespornou výhodu v tomto nabízejí novostavby – kde je vždy dobré zaměřit se na projekty etablovaných developerů, jež mají vyřízená potřebná stavební povolení a je
u nich předem známá konečná podoba i předpokládaný termín dokončení.

Na území Prahy výhody skvělé lokality v zeleni, přitom na dosah metropole, i cenové dostupnosti bez kompromisu ke kvalitě spojuje oblíbený rezidenční komplex Modřanský Háj přední developerské společnosti Avestus Real Estate. Aktuálně je před vstupem do poslední stavební fáze a jeho součástí jsou byty, rodinné domy i parcely – ideální pro investici na celý život.